Drętwienie rąk zaliczane jest to tzw. parestezji. Określane jest przez pacjentów jako mrowienie lub odczuwanie prądów. Do objawów współtowarzyszących należą m.in. zmniejszona sprawność kończyny górnej i mniejsza siła mięśni ręki. Ten rodzaj schorzenia może mieć różne przyczyny, które umiejscowione są poza kończyną. Jakimi czynnikami może być spowodowane drętwienie rąk i jak je leczyć?

 

drętwienie rąk

 

Schorzenia związane z drętwieniem rąk

Drętwienie rąk może występować z innymi zaburzeniami, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Należą do nich:

  • osłabienie mięśni kończyny górnej
  • zaburzenia czucia skórnego
  • trudności w wykonaniu precyzyjnych ruchów
  • problemy kontroli nawet nad całą kończyną

Z drętwieniem rąk mogą być związane również inne choroby. Do najczęściej występujących należą:

W przypadku odczuwania drętwienia rąk, należy jak najszybciej udać się do lekarza lub fizjoterapeuty, który zdiagnozuje przyczynę.

Fizjoterapia w leczeniu drętwienia rąk

Drętwienie rąk jest objawem innych schorzeń, na których powinno skupiać się leczenie. Pomimo że niektóre z nich są nieuleczalne (np. cukrzyca), to można redukować objawy i zapobiegać degradacji organizmu. Natomiast zabiegi fizjoterapii, pozwalają zniwelować uczucie drętwienia rąk oraz  niektóre przyczyny, np. zmiany w odcinku szyjnym kręgosłupa. Rehabilitacja może pomóc m.in. w następujących przypadkach:

  • drętwienie rąk wywołane uciskiem kręgów na nerwy, wskutek niewłaściwej postawy ciała
  • ciąża, ponieważ rozwijających się płód wywołuje przeciążenia kręgosłupa
  • urazy w obrębie kręgosłupa
  • przewlekłe i silne napięcia mięśni przykręgosłupowych

W przypadku występowania chorób, które wywołują drętwienie rąk, rehabilitacja obejmuje również inne części ciała. Stosowane są specjalne ćwiczenia, kinesiotaping, masaże lecznicze lub drenaż limfatyczny.  Celem zabiegów jest poprawa funkcjonowania obwodowego układu nerwowego.

Drętwienie rąk to uciążliwa dolegliwość, która w rzeczywistości może być wynikiem innych, ukrytych schorzeń. Dlatego warto jak najprędzej udać się do lekarza, ustalić przyczynę i rozpocząć leczenie. Właściwa diagnoza pozwala zastosować odpowiednie zabiegi fizjoterapii, zapobiec powikłaniom zdrowotnym oraz zachować sprawność ruchową.