7 rzeczy, które powinieneś poznać, zanim zaufasz fizjoterapeucie

7 rzeczy, które powinieneś poznać, zanim zaufasz fizjoterapeucie

 Wiedza i doświadczenie

Wiedza to jedna z kluczowych cech dobrego fizjoterapeuty. Dlatego zwróć uwagę, czy posiada odpowiednie dyplomy i certyfikaty świadczące o ukończonych szkoleniach. Oczywiście poza udokumentowaną wiedzą, ważne jest doświadczenie. Skuteczny fizjoterapeuta potrafi odpowiedzieć na najbardziej nurtujące Cię pytania.

 Profesjonalny wywiad

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty powinna rozpoczynać się od wywiadu z pacjentem. Rehabilitant w ten sposób uzyskuje wiedzę na temat chorób pacjenta, która jest niezbędna do bezpiecznego wykonywania zabiegów. Ważne są zarówno przebyte urazy mechaniczne ciała (złamania, skręcenie, itd.), jak i pozostałe choroby (choroby układu krążenia, oddechowego, itd.). Na podstawie uzyskanych informacji skuteczny fizjoterapeuta dopasuje odpowiednie ćwiczenia z uwzględnieniem obecnego stanu zdrowia pacjenta.

fizjogabinet wywiad z pacjentem

 Fachowe badanie manualne

Badanie manualne jest kluczowym elementem kuracji. Skuteczny rehabilitant poza wywiadem, wykonuje również badanie, które pozwala wykryć przyczynę dolegliwości utrudniających funkcjonowanie pacjenta. Większość specjalistów podczas takiego badania kieruje się standardowymi metodami, ale skuteczny fizjoterapeuta w razie wątpliwości wykonuje dokładniejsze badanie. Na jego podstawie jest w stanie ustalić przyczynę schorzenia. Podczas badania ważne jest również uwzględnienie zdjęć rentgenowskich i innych wyników badań.

fizjogabinet pacjent podczas rehabilitacji

 Zrozumiały język

Profesjonalny fizjoterapeuta poza wiedzą i doświadczeniem powinien również potrafić rozmawiać z pacjentem. Długotrwała i skuteczna kuracja opiera się na wzajemnym porozumieniu i do tego celu potrzebny jest przystępny język. Niedoświadczeni rehabilitanci często posługują się zwrotami medycznymi, których znaczenia nie do końca potrafią wyjaśnić. Pacjent może mieć pytania, na które specjalista powinien udzielać zrozumiałych odpowiedzi.

 Cel i plan fizjoterapii

Bez względu na schorzenie, z którym zgłasza się pacjent, fizjoterapeuta powinien wstępnie ustalić cel i plan zabiegów. Dzięki temu możliwe jest wzajemne porozumienie oraz monitorowanie postępów leczenia. W razie potrzeby kuracja może zostać przedłużona do czasu uzyskania zadowalających efektów. Skuteczny fizjoterapeuta zawsze ustala cel leczenia, ilość i rodzaj zabiegów. Oczywiście są to wstępne ustalenia, które mogą zostać zmienione w zależności od efektów leczenia.

usmiechnieta kobieta

 Fachowe porady

Pacjent zgłaszający się do fizjoterapeuty powinien otrzymać od niego wskazówki, jak ma postępować w życiu codziennym, aby zwiększyć szanse na wyleczenie. Uczciwy rehabilitant w razie potrzeby zaleca odpowiednie ćwiczenia, które pacjent powinien wykonywać samodzielnie – jeżeli zaistnieje taka potrzeba. To zwiększa szansę szybszy efekt zabiegów oraz może zapobiec nawrotowi dolegliwości.

 Dodatkowa diagnoza

Dodatkowa diagnoza związana jest z badaniem manualnym. W przypadku wykrycia innych ukrytych dolegliwości, które nie dotyczą danego schorzenia, fizjoterapeuta powinien poinformować o nich pacjenta. A w razie potrzeby, skierować pacjenta do specjalisty w danej dziedzinie.

Jeżeli wybierasz się do fizjoterapeuty, to uwzględnij powyższe wskazówki. Dzięki temu będziesz mógł powierzyć swoje zdrowie w ręce profesjonalisty, który pomoże Ci wrócić do zdrowia.