Szczotkowanie ciała jako technika masażu

Szczotkowanie ciała jako technika masażu

Szczotkowanie ciała to coraz bardziej popularny zabieg, który doskonale działa na skórę, a także niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych. Zabieg wywodzi się z tradycyjnej medycyny chińskiej. Dawniej do jego wykonywania używano cienkich gałęzi lub wysuszonych traw. Natomiast obecnie do tego celu są przeznaczone specjalne szczotki. Szczotkowanie można zaliczyć do tak zwanej małej hydroterapii. Na czym polega szczotkowanie ciała na sucho i jak wpływa na zdrowie?

 

kobieta robi masaz szczotką

 

Szczotkowanie ciała dla zdrowia i urody

Szczotkowane ciała wywiera pozytywny wpływ nie tylko na urodę, lecz także na zdrowie. Odpowiednio wykonany masaż usprawnia krążenie krwi i limfy. Dzięki temu następuje sprawniejsze usuwanie toksycznych związków powstałych podczas przemian metabolicznych. Zanieczyszczenie organizmu nie tylko pogarsza stan cery, lecz wywołuje też wiele chorób. Ponadto pobudza produkcję białych ciałek krwi, dzięki czemu wzmacnia odporność organizmu. Odpowiednio wykonywane ruchy szczotką usprawniają mikrokrążenie, dzięki czemu do komórek skóry dopływa więcej krwi, a wraz z nią tlenu i substancji odżywczych. Kolejną zaletą tego zabiegu jest ścieranie martwego naskórka.  To sprawia, że skóra nabiera zdrowego kolorytu, staje się jędrniejsza i gładsza. Szczotkowanie zwiększa również wchłanialność kosmetyków zaaplikowanych bezpośrednio po zabiegu.

Odpowiednia technika szczotkowania działa niczym masaż rozluźniający. Dlatego tę metodę wybierają osoby, które chcą zadbać nie tylko cerę, lecz także o zdrowie i relaks umysłu. Ponadto systematycznie wykonywany masaż usprawnia pracę narządów wewnętrznych oraz układu krążenia.

Szczotkowanie ciała na sucho- jak je wykonywać?

Szczotkowanie ciała można wykonywać samodzielnie lub skorzystać z profesjonalnych zabiegów. Kluczową rolę odgrywa technika masażu, natomiast skóra musi być całkowicie sucha i czysta – bez nakładania kosmetyków. W przeciwnym razie zabieg nie przyniesie pożądanych efektów. Ruchy szczotką należy wykonywać z dołu ku górze, czyli w kierunku serca. Powinny być długie i posuwiste, natomiast siłę docisku szczotki trzeba dopasować indywidualnie. Na początku masaż może wydawać się niezbyt przyjemny, jednak przez systematyczne wykonywanie, skóra szybko się do niego przyzwyczai. Przez kilka pierwszych zabiegów, warto wykonywać tylko głaskanie skóry szczotką. Natomiast z czasem można coraz mocniej ją dociskać. Od 3 do 4 pierwszych masaży, warto przeprowadzić raz w tygodniu. A gdy takie zabiegi zaczną sprawiać przyjemność, można zwiększać ich częstotliwość, nawet do 7 razy w tygodniu.

Najważniejsze kwestie związane ze szczotkowaniem ciała na sucho:

  • Szczotkowanie należy przeprowadzić w następującej kolejności: palce dłoni, wewnętrzna część dłoni, nadgarstki, wewnętrzna i zewnętrzna część ręki na całej długości
  • Masaż nóg: podeszwy i grzbiety stóp, łydki, uda i pośladki
  • Brzuch i klatka piersiowa: masaż należy rozpocząć od dolnych partii brzucha, przechodząc do klatki piersiowej. To miejsca wrażliwe na dotyk, dlatego szczotkę warto delikatnie dociskać.
  • Stawy i węzły chłonne – należy masować delikatnie i okrężnymi ruchami, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
  • Szyja i dekolt – skóra w tych miejscach jest cienka, dlatego należy ją pominąć, aby nie spowodować podrażnienia. Unika się także masowania ran oraz miejsc uszkodzonych.
  • W końcowym etapie należy wykonać masaż pleców, zaczynając od pośladków i przechodząc do masażu karku.

Przeciwwskazania do szczotkowania ciała na sucho obejmują:

  • choroby skóry,
  • żylaki,
  • osoby z nadmierną pobudliwością nerwową.

Cały zabieg powinien trwać do 15 minut, aby nie wywołać podrażnienia skóry. Szczotkowanie ciała to doskonały sposób na zyskanie energii, dlatego warto je wykonywać rano.

Po zakończonym masażu należy wziąć kąpiel, aby spłukać resztki martwego naskórka. Następnie na oczyszczoną skórą warto nałożyć kosmetyki ze składnikami odżywczymi, które doskonale się wchłoną. Ewentualnie można nasmarować skórę oliwą z oliwek, która posiada wiele cennych właściwości, m.in.: regeneracyjne, ujędrniające oraz odżywcze. Natomiast podczas masażu warto używać drewnianej szczotki z końskim włosiem.