Gumy Mini Bands – kiedy je stosować?

Gumy Mini Bands – kiedy je stosować?

Gumy Mini Bands charakteryzują się różnymi oporami w zależności od wybranego modelu. Stosowane są zarówno podczas ćwiczeń fitness, treningu siłowego, jak i rehabilitacji. Odpowiednie ćwiczenia z jej użyciem przywracają sprawność narządów ruchu po kontuzji oraz wzmacniają mięśnie i stabilizują sylwetkę.  Jak działają gumy Mini Bands?

 

taśmy mini bands

 

Gumy Mini Bands – działanie

Gumy Mini Bands to odpowiedniki większych typowych gum oporowych, które umożliwiają zwiększenie siły i sprawności ruchowej. Dostępne są w kilku kolorach i każdy odpowiada wybranemu oporowi:

  • żółty – opór bardzo słaby
  • zielony – opór słaby
  • czerwony – opór średni
  • granatowy – opór mocny
  • czarny – opór bardzo mocny

Gumy doskonale sprawdzają się w ćwiczeniach  wzmacniających grupy mięśni stabilizujących: bioder, pleców oraz brzucha. Można je stosować do wzmacniania różnych partii ciała. Odpowiednio dobrany opór zwiększa siłę mięśni oraz mobilność stawu. Elastyczność gum sprawia, że można wykonywać nimi ćwiczenia rozciągające oraz wymagające dużego zakresu ruchu. To doskonały sposób na przywracanie prawidłowej koordynacji ruchowej po unieruchomieniu stawów i mięśni wskutek urazów. W trakcie ćwiczeń zostają aktywowane mięśnie powierzchniowe i głębokie.

Gumy Mini Bands – kiedy je stosować?

Gumy dobierane są indywidualnie do stanu pacjenta oraz celu ćwiczeń. Na początku rehabilitacji stosujemy gumy  o najmniejszej sile oporu, aby stopniowo przyzwyczajać mięśnie i stawy do ćwiczeń oporowych. Każdy rodzaj gum stwarza opór progresywny. Oznacza to, że im bardziej jest rozciągana, tym większej siły trzeba używać. Dzięki tym właściwościom można wzmocnić mięśnie. Warto je stosować w poniższych przypadkach:

  • po naderwaniach, nadciągnięciach lub całkowitych zerwaniach mięśni w celu optymalnego  wzmocnienia
  • po przebytych urazach stawów w celu przywrócenia poprawnej ruchomości
  • po długotrwałym unieruchomieniu kończyn, które osłabia mięśnie, np. wskutek złamania
  • zmniejszona elastyczność włókien mięśniowych
  • wzmocnienie mięśni stabilizujących kręgosłup (przykręgosłupowe, brzucha i bioder)

Gumy mogą być stosowane w rehabilitacji, rekonwalescencji lub jako prewencja urazów. Zarówno opór, jak i intensywność ćwiczeń dobierana jest indywidualnie. Pacjent wykonuje ćwiczenia pod opieką rehabilitanta, dzięki czemu uczy się wykonywania prawidłowych ruchów. Opór gum w trakcie rehabilitacji zwiększany jest stopniowo.