Chód o kulach – co należy wiedzieć?

Chód o kulach – co należy wiedzieć?

Kule ortopedyczne dla wielu osób są niezbędne do poruszania się, zarówno osobom trwale niepełnosprawnym ruchowo, jak i tym, które tylko chwilowo potrzebują wsparcia dla utrzymania równowagi podczas chodzenia.

Jednak niewłaściwa technika chodzenia z ich pomocą może powodować przeciążenia kręgosłupa i niektórych mięśni, co z czasem powoduje urazy. Dlatego warto dowiedzieć się, jak prawidłowo używać kul podczas chodzenia oraz jak dopasować ich długość.

 

nauka chodzenia o kulach

 

Kule łokciowe lub pachowe – jak ich używać?

Żeby móc prawidłowo chodzić o kulach, należy dopasować ich długość do swojego wzrostu. Jeżeli będą zbyt krótkie, to mogą powodować garbienie się. To z czasem prowadzi do przeciążenia mięśni, kręgosłupa i bolesnych urazów. W takim przypadku u pacjentów, którzy do końca życia muszą używać kul może dojść do zwyrodnienia kręgosłupa. Z kolei zbyt długie kule powodują, że mięśnie ramion są przeciążane, a ciało w trakcie chodzenia przybiera nieprawidłową postawę. Warto nauczyć się prawidłowej techniki chodzenia o kulach, aby uniknąć urazów i zmian patologicznych w układzie ruchowym.

Kule łokciowe – odpowiednia długość

Kule łokciowe stosuje się m.in. w leczeniu pourazowym, a także pomocniczo w chorobach zwyrodnieniowych. Są bardziej uniwersalne. Stosując kule łokciowe należy kierować się zasadą, że podczas chodzenia ręce powinny delikatnie uginać się w łokciach. Żeby ustalić odpowiednią długość kul, w prostej pozycji ciała uchwyty rękojeści powinny zginać się na wysokości krętarza większego kości udowej (najbardziej wystającej kości po zewnętrznej stronie uda).

Kule pachowe – odpowiednia długość

Ten rodzaj kul stosowany jest u pacjentów, u których zalecane jest całkowite odciążenie kończyny, z niesprawnymi dłońmi, którzy nie mogą się na nich bezpiecznie opierać lub chwycić a także u osób po amputacji nogi. Wysokość powinna powodować podczas poruszania niewielkie uniesienie barku, po umieszczeniu rękojeści kuli pod pachą. Mogą one jednak powodować dyskomfort związany z uciskiem pod pachami. Ten rodzaj kul ortopedycznych stosowany jest w rzadkich przypadkach.

Prawidłowa technika chodzenia o kulach

Technika chodzenia o kulach, która nie powoduje niepotrzebnych przeciążeń elementów układu ruchowego, opiera się na kilku zasadach. Przede wszystkim trzeba ustawić odpowiednią długość kul. Następnie przedramię należy umieścić w opasce i całą dłonią uchwycić rękojeść (w przypadku, gdy używamy kul łokciowych). Podczas chodzenia ciało powinno wspierać się równomiernie na obu kulach rozstawionych na szerokości bioder. Ważne jest zachowanie równowagi oraz umieszczenie środka ciężkości ciała w taki sposób, aby nie wyprzedzał kul. W przeciwnym razie łatwo może dojść do upadku. Z tego względu naukę chodzenia o kulach warto zacząć pod opieką rehabilitanta, który pomoże utrwalić odpowiednie odruchy. Rozróżniamy kilka technik chodzenia o dwóch kulach:

  • dwutaktowa – polega na pracy równoczesnej jednoimiennej kuli i nogi
  • trójtaktowa – naprzemienna praca ramion, symetryczna praca nóg lub symetryczna praca ramion, naprzemienna nóg
  • czterotaktowa – naprzemienna, czyli kula prawa – noga lewa, kula lewa – noga prawa

W przypadku używania tylko jednej kuli ortopedycznej, należy trzymać ją po stronie zdrowej kończyny, aby odciążyć chorą i nie spowodować dodatkowych uszkodzeń. W trakcie chodzenia chorą nogę trzeba wyprostować, wysunąć krok do przodu i jednocześnie wysunąć kulę. W tym czasie ciężar ciała powinien wspierać się na zdrowej kończynie. Lepiej jednak stosować dwie kule ortopedyczne, gdyż jest to lepsze dla utrzymania właściwej postawy ciała.

Chodzenie o kulach po schodach 

Wchodzenie o kulach po schodach wymaga przestrzegania kilku zasad, aby uniknąć upadku lub urazów układu ruchowego. W tym celu należy solidnie wesprzeć się na kulach, aby osiągnąć pełną równowagę. Po ustabilizowaniu ciała ustawiamy na stopniu zdrową kończynę, a następnie chorą. Na końcu dostawiamy obie kule. Natomiast schodzenie ze schodów odbywa się inaczej. Najpierw ustawiamy na niższym stopniu kule, następnie dostawiamy chorą nogę i na końcu zdrową. Zarówno w trakcie wchodzenia, jak i schodzenia należy zachowywać prostą i stabilną postawę.

Chodzenie o kulach w początkowym etapie wielu pacjentom stwarza problem, ponieważ nie potrafią odpowiednio skoordynować ruchów. Dlatego w trakcie nauki chodzenia z użyciem kul, uczymy ich odpowiednich technik poruszania się oraz koordynacji ruchowej. To zapobiega kolejnym urazom wskutek przeciążania mięśni i kręgosłupa. Dzięki temu pacjenci utrwalają sobie nowe nawyki i używają kul intuicyjnie.