Buty z pięcioma palcami – prozdrowotne właściwości

Buty z pięcioma palcami – prozdrowotne właściwości

Buty z pięcioma palcami (Fivefingers) ze względu na prozdrowotne właściwości stają się coraz popularniejsze. Jak wpływają na kręgosłup i postawę ciała? W trakcie biegania boso nie dochodzi do takiego przeciążenia stawów, jak w podczas biegania w obuwiu sportowym. Boso łatwiej jest zapanować na pracą kolan i stóp, dzięki czemu stawy są przeciążane w mniejszym stopniu.  Buty z pięcioma palcami wydają się skutecznym rozwiązaniem, które zapewnia stabilizację stopy oraz chroni przed urazami. Pozwalają kontrolować ruchy oraz wyczuć nierówności znajdujące się na podłożu. Jakie zalety płyną ze stosowania Fivefingers?

 

buty z pięcioma palcami

 

Właściwości butów z pięcioma palcami

Stopa ludzka składa się z  26 kości połączonych ze sobą za pomocą 33 stawów. Znajduje się w niej 100 więzadeł i 19 mięśni. Takie połączenie wszystkich elementów zapewnia prawidłową amortyzację podczas chodzenia oraz umożliwia utrzymanie równowagi oraz prawidłowej postawy ciała. W przypadku noszenia obuwia z twardą podeszwą, układ nerwowy otrzymuje zbyt mało bodźców z systemu czucia powierzchniowego i głębokiego stopy. To wpływa na nieprawidłową postawę ciała i może prowadzić do wad kręgosłupa. Buty z pięcioma palcami posiadają odpowiednią twardość podeszwy. To zapewnia optymalną przewodność bodźców do układu nerwowego oraz pozwala na utrzymywanie prawidłowej postawy ciała podczas poruszania się. Wykazują właściwości prozdrowotne, są szczelne i lekkie oraz odporne na: deszcz, śnieg oraz nierówności. Każdy palec może efektywnie pracować podczas poruszania się, dzięki oddzieleniu od pozostałych. Warto wiedzieć, że podczas wybicia najmocniej pracuje duży paluch, podczas gdy pozostałe palce utrzymują równowagę. To zapewnia prawidłową stabilizację stopy.

Dla kogo przeznaczone są buty z pięcioma palcami?

Używanie butów z pięcioma palcami na początku może powodować lekki dyskomfort z uwagi na fakt, że większość z nas chodzi w tradycyjnym obuwiu. Do niedawna panowało przekonanie, że do biegów górskich najlepsze są buty trekkingowe z grubą i twardą podeszwą oraz cholewami sięgającymi za kostkę, ponieważ zabezpieczają staw skokowy. Jednak okazało się, że spacerując lub biegając po takim terenie, układ nerwowy otrzymuje za mało bodźców z receptorów czucia głębokiego. To z kolei wpływa na nieprawidłową podstawę ciała i powoduje przeciążenia niektórych mięśni, stawów i ścięgien. Wskutek tego łatwo może dojść do urazu. Natomiast buty z pięcioma palcami doskonale dopasowują się do stopy i umożliwiają optymalny przepływ bodźców z receptorów czuciowych do układu nerwowego. Korzystanie z tego rodzaju obuwia przez dzieci, zapewnia swobodę poruszania się oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia wad stóp.

Buty z pięcioma palcami wpływają na prawidłowe czucie głębokie i powierzchowne stóp w trakcie poruszania się oraz zapewniają prawidłowe rozłożenie naprężeń w mięśniach. Stabilizują stopę oraz poprawiają koordynację ruchową. Natomiast u osób, które uprawiają biegi po kamienistych terenach, buty z pięcioma palcami mogą nie zapewniać takiej amortyzacji, jak obuwie sportowe dla biegaczy. W pozostałych przypadkach Fivefingers to znakomite rozwiązanie, które wpływa na zdrowie. Warto jednak pamiętać o ćwiczeniach profilaktycznych, które niwelują przeciążenia mięśni, stawów i ścięgien. W tym celu u naszych pacjentów wykonujemy manualne zabiegi rozluźniające mięśnie.

Jedna osoba skomentowała “Buty z pięcioma palcami – prozdrowotne właściwości

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML :

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>