Wiele osób błędnie uważa, że akupunktura jest tym samym, co zabieg suchego igłowania. Istnieją zasadnicze różnice w metodologii zabiegu, jednak podobieństw jest równie dużo. Jak przebiegają te zabiegi w praktyce i jakie efekty można osiągnąć?

 

akupunktura

 

Czym jest akupunktura?

Akupunktura wywodzi się z tradycyjnej medycyny chińskiej i kluczową rolę w jej stosowaniu pełni wiedza na temat meridianów – kanałów energetycznych. Nakłuwanie specjalnymi igłami odpowiednich punktów na ciele, wywołuje określoną reakcję organizmu. Głównym celem stosowania akupunktury jest uregulowanie energii ciała. Zwolennicy tej metody uważają, że prawidłowe krążenie energii w ciele łagodzi wiele dolegliwości zdrowotnych, a nawet prowadzi do całkowitego zaniku objawów chorobowych lub wyleczenia. Z kolei przeciwnicy uważają, że efekty uzyskiwane dzięki akupunkturze opierają się na efekcie placebo. W praktyce natomiast, pomimo że metoda ta może nie prowadzić do całkowitego wyleczenia danego schorzenia, to jej stosowanie może stanowić metodę uzupełniającą kurację. Jednak do tego celu niezbędna jest odpowiednia wiedza na temat rozmieszczenia poszczególnych punktów na ciele.

Czym jest suche igłowanie?

Suche igłowanie a akupunktura są często mylone.  Za pomocą badania palpacyjnego, terapeuta ustala mięśniowo-powięziowe punkty spustowe, w które wbija igły – jeden lub kilka punktów. Suche igłowanie skupia się na przywróceniu sprawności ruchowej, głównie przez likwidację bólu. W efekcie, punkt spustowy zostaje dezaktywowany, co przekłada się na lepsze dotlenienie oraz odżywanie tkanek. To sprawia, że zaczyna prawidłowo funkcjonować, a dolegliwości bólowe zanikają. U niektórych pacjentów po zabiegu, przez kilka dni występuje ból oraz podskórny wylew krwi – naturalna reakcja organizmu. Jednak po tym czasie, objawy ustępują, a pacjent powraca do formy.

W praktyce, akupunktura i suche igłowanie ma wiele podobieństw. Należą do nich m.in. technika wkłuwania i stymulacji tkanek igłą. Co więcej, obie metody wykorzystują to samo narzędzie, choć niekoniecznie w tych samych rozmiarach. Ponadto, wiele punktów nakłuwania w suchym igłowaniu pokrywa się z punktami ahshi w akupunkturze.

Suche igłowanie sprowadza się do wybranej partii  ciała, natomiast celem akupunktury jest leczenie całego ciała. W obu przypadkach kluczową rolę pełni wiedza na temat rozmieszczenia odpowiednich punktów na ciele, poddawanych nakłuwaniu.