Dehydratacja krążków międzykręgowych

Dehydratacja krążków międzykręgowych

Dehydratacja krążków międzykręgowych, zwanych potocznie dyskami, to inaczej odwodnienie kręgosłupa, czyli zmniejszenie w nich stężenia wody. Taki stan z czasem powoduje zesztywnienie kręgosłupa, ponieważ dyski tracą właściwości amortyzujące i nie chronią kręgów przed obcieraniem. Dochodzi wtedy do dyskopatii, najczęściej w odcinku lędźwiowym, szyjnym lub piersiowym. Odwodnienie powoduje obniżenie wysokości dysków, przez co chory staje się niższy. Na początku dehydratacja obejmuje pojedyncze dyski, natomiast z czasem może objąć pozostałe. Jakie są przyczyny, objawy i jak przebiega leczenie dehydratacji krążków międzykręgowych?

 

fragment kręgosłupa

 

Dehydratacja krążków międzykręgowych – przyczyny

Dehydratacja krążków międzykręgowych ma wiele przyczyn. Do nawodnienia tarcz międzykręgowych dochodzi w trakcie ruchu. Natomiast długotrwałe przebywanie w jednej pozycji, np. siedzącej lub stojącej powoduje, że ulegają odwodnieniu oraz zwyrodnieniu. Kolejną przyczyną dehydratacji mogą być urazy dysków. W takiej sytuacji pierścień włóknisty ulega uszkodzeniu, wskutek czego jądro miażdżyste wydostaje się na zewnątrz, co prowadzi do utraty wody. Taka sytuacja często ma miejsce, gdy dojdzie do przepukliny kręgosłupa. Istnieje szereg czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia tego schorzenia. Należą do nich:

  • podnoszenie ciężarów na prostych nogach z zaokrąglonymi plecami
  • praca przy biurku, za kierownicą, itd., która powoduje długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej, wskutek czego dochodzi do silnego ucisku dysków
  • palenie dużych ilości papierosów
  • brak dostatecznej dawki ruchu na co dzień
  • nadwaga

Dehydratacja krążków międzykręgowych – objawy

Dehydratacja krążków międzykręgowych w początkowej fazie może nie dawać żadnych objawów, ale z czasem pojawia się dokuczliwy ból kręgosłupa oraz zesztywnienie. Może dojść do wystąpienia rwy kulszowej, barkowej lub udowej. Ból jest spowodowany wyniszczeniem  stawów międzywyrostkowych, które zostają nadmiernie obciążone w wyniku degradacji dysków. Taki stan powoduje poważne zmiany zwyrodnieniowe, a kręgosłup ulega degradacji. Ból może również wynikać z odwodnienia tarcz międzykręgowych, a także z przepukliny kręgosłupa. Dochodzi wtedy do wyciśnięcia jądra miażdżystego na zewnątrz dysku, które wywiera ucisk na korzenie nerwowe. W takim przypadku chory odczuwa silny ból, który często promieniuje do kończyn. Ponadto, w wyniku odwodnienia kręgosłupa traci ona swoją sprężystość i elastyczność czego następstwem jest sztywność kręgosłupa.

Dehydratacja krążków międzykręgowych – leczenie

Jeżeli dehydratacja krążków międzykręgowych nie wywołuje objawów, to najczęściej nie jest leczona. Inaczej sprawa wygląda, gdy chory odczuwa ból uniemożliwiający codzienne funkcjonowanie (leczenie odwodnienia krążków międzykręgowych oznacza leczenie jej skutków). W ciężkich przypadkach przeprowadzana jest operacja. Natomiast kluczową rolę pełni rehabilitacja – podobnie jak w przypadku dyskopatii. Do najczęściej stosowanych, należy technika tkanek miękkich, która polega na uciskaniu tkanek w celu ich zablokowania i jednoczesnym rozciąganiu. Metoda niweluje napięcie oraz wzmacnia mięśnie przykręgosłupowe. Ponadto doskonale działają masaże. Zabiegi manualne są dobierane indywidualnie do pacjenta.

Warto pamiętać, że właściwa masa ciała, aktywność fizyczna oraz prawidłowa ergonomika zmniejszają ryzyko wystąpienia dehydratacji. Poza tym, każdy ciężar należy podnosić na ugiętych nogach z możliwie prostymi plecami, aby nie przeciążać kręgosłupa.