Choroba de Quervaina – przyczyny, objawy i leczenie

Choroba de Quervaina – przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie pochewek ścięgnistych pierwszego przedziału prostowników, to inaczej choroba de Quervaina. Niepozorny ból przy zginaniu kciuka i poruszaniu dłonią może być objawem tej przypadłości, z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Nieleczone schorzenie może prowadzić do degradacji pochewki ścięgna i znacznego ograniczenia zakresu ruchowego kciuka i nadgarstka. Jak rozpoznać objawy Choroba de Quervaina?

 

kciuki

 

Choroba de Quervaina – przyczyny

Pochewki ścięgna to pomocnicze elementy mięśni, które ułatwiają ruch ścięgien, ponieważ chronią przed ocieraniem z innymi tkankami oraz kośćmi. Pochewka składa się z zewnętrznej warstwy włóknistej i wewnętrznej warstwy maziowej. W przypadku nadmiernego przeciążenia, pojawia się stan zapalny, jaki rozwija się wokół pochewki ścięgna długiego odwodziciela kciuka i krótkiego prostownika kciuka w pierwszym przedziale grzbietowym. Natomiast do zapalenia włókien ścięgna dochodzi rzadko. Taki stan powoduje zwężenie przestrzeni między ścięgnem a pochewką, wskutek czego dochodzi do ich ocierania. Do innych możliwych przyczyn bólu można zaliczyć  m.in. złamanie kości łódeczkowatej, złamanie wyrostka rylcowatego  kości promieniowej, zespół intersekcji nadgarstka czy zespół Watenberga. Warto wiedzieć, że przyczyną przeciążenia nie są wyłącznie ciężkie treningi, ani dźwiganie ciężkich przedmiotów, ponieważ może do niego dojść w wyniku prostych i powtarzających się czynności. Często na przypadłość cierpią osoby wykonujące pracę przy komputerze. 

Choroba de Quervaina – objawy

Choroba de Quervaina objawia się w postaci bólu, którego intensywność wzrasta przy prostowaniu i zginaniu kciuka. Ból może promieniować do nadgarstka. Najczęściej ma to miejsce podczas chwytania przedmiotów przy łokciowym odchyleniu nadgarstka (jak przy wykonywaniu serwu tenisowego) oraz silnego ruchu palców. Taki długotrwały stan może spowodować zapalenie mięśni, czego widocznym objawem jest obrzęk oraz zwiększona ciepłota nadgarstka. Bagatelizowana przypadłość powoduje degradację pochewki ścięgna, wskutek czego powstaje tzw. kciuk trzaskający lub przeskakujący. Choroba de Quervaina diagnozowana jest za pomocą testu Muckarda. Badanie polega na złączeniu wszystkich palców oraz zgięciu dłoni w kierunku małego palca. W przypadku występowania schorzenia, pacjent odczuwa ból podczas ruchu. Kolejną metodą wykrywającą chorobę de Quervaina jest próba Finkelsteina. Pacjent zgina kciuk w kierunku wnętrza dłoni, a pozostałymi palcami obejmuje go i odgina dłoń w stronę małego palca (łokciowe odchylenie nadgarstka)- w takim przypadku również powstaje ból.

Choroba de Quervaina – leczenie schorzenia

Choroba de Quervaina w pierwszym rzucie jest leczona objawowo za pomocą środków przeciwzapalnych. Dzięki temu zapalenie i ból ustępuje. To jednak przynosi jedynie chwilową ulgę. W przypadku ostrego stanu zapalnego, ręka może zostać unieruchomiona za pomocą gipsu lub ortezy.  W powrocie do sprawności ruchowej kciuka, niezbędna jest prawidłowa rehabilitacja. Pacjent powinien w tym czasu unikać przeciążania ścięgna, aby nie zaostrzać stanu zapalnego i bólu.  Zabiegi fizjoterapeutyczne w głównej mierze opierają się na likwidacji punktów spustowych w obrębie przedramienia, w celu zredukowania bólu. Ponadto u pacjentów wykonuje się terapię tkanek miękkich oraz mięśniowo – powięziową, w celu przyspieszenia leczenia stanu zapalnego oraz regeneracji tkanek. W niektórych przypadkach stosowana jest także terapia falą uderzeniową. 

Zapalenie pochewek ścięgnistych pierwszego przedziału prostowników, czyli choroba de Quervaina pojawia się u osób w różnym wieku. Jej bezpośrednią przyczyną jest długotrwałe i wielokrotne powtarzanie tych samych czynności, np. pisanie na klawiaturze, wykonywanie manicure, itd. Poza tym schorzenie często dotyka osób grających w kręgle, wioślarzy lub kajakarzy, którzy nadmiernie przeciążają nadgarstki. Dlatego w przypadku wystąpienia bólu, warto jak najszybciej rozpocząć leczenie, aby nie dopuścić do zaawansowanego stanu zapalnego. Kluczową rolę w leczeniu pełni fizjoterapia, która przyspiesza regenerację tkanek.