Aqua aerobik – jak wpływa na nasze ciało?

Aqua aerobik – jak wpływa na nasze ciało?

Aqua aerobik to zestaw ćwiczeń wykonywanych w wodzie, które stanowią połączenie: ćwiczeń fitness, pływania oraz gimnastyki korekcyjnej. To popularna metoda stosowana w rehabilitacji, również po urazach, pozytywnie wpływająca na pracę całego organizmu, zwłaszcza układu oddechowego i krążenia. Coraz częściej na ten rodzaj aktywności fizycznej decydują się również kobiety w ciąży.

 

kobiety ćwiczące aqua aerobik

 

Aqua aerobik – wskazania

Aqua aerobik to ćwiczenia, które mogą być wykonywane w leczeniu lub niwelowaniu objawów takich schorzeń jak: osteoporoza, artretyzm, urazy mięśni i stawów (zwichnięcia, naderwania, itd.). Do największych zalet tego rodzaju ćwiczeń należą:

  • wzmocnienie układu mięśniowego
  • zwiększenie elastyczności ścięgien
  • zwiększenie ruchomości w stawach narządów ruchu
  • poprawa koordynacji ruchowej i ogólnej wydolności organizmu
  • korekcja wad postawy
  • redukcja wagi

Do przeciwwskazań aqua aerobiku można zaliczyć m.in.:ostre stany zapalne, niewydolność krążeniowo-oddechowa, infekcje wirusowe, bakteryjne, owrzodzenia i otwarte rany, choroby reumatyczne w stanie zaostrzenia.

Aqua aerobik – wpływ na zdrowie

Otaczająca ciało woda minimalizuje ryzyko wystąpienia kontuzji podczas wykonywania ruchów. To sprawia, że trening jest bezpieczny nawet dla osób z ograniczonymi zakresami ruchowymi niektórych partii ciała. W trakcie ruchu woda stawia opór, co wymusza użycie większej siły w trakcie ruchu. To natomiast wzmacnia siłę mięśni oraz wydolność organizmu. Woda amortyzuje wstrząsy podczas podskoków i zapobiega przeciążaniu stawów. Ułatwia też wykonywanie ruchów ze względu na wyporność.

Kobiety często decydują się na aqua aerobik w celu wysmuklenia sylwetki lub likwidacji cellulitu. Poza tym wysiłek fizyczny zwiększa wydzielanie endorfin, które poprawiają nastrój. Ćwiczenia korekcyjne w wodzie to doskonały sposób na usprawnienie wybranych części ciała, które uległy urazom. W szczególności rehabilitacja w wodzie zalecana jest po niektórych złamaniach oraz zerwaniach ścięgien. Aqua aerobik znakomicie sprawdza się również w leczeniu schorzeń kręgosłupa. Z tego względu ta forma ćwiczeń może być wykonywana przez osoby starsze, niepełnosprawne oraz po urazach kręgosłupa.

Aqua aerobik – środki ostrożności

Pomimo że aqua aerobik to znakomita forma aktywności fizycznej, należy zachować pewne środki ostrożności. Pacjenci cierpiący na przewlekłe choroby powinny skonsultować się z lekarzem. Chorzy na zaburzenia układu krążenia powinni zaczynać ćwiczenia w wodzie sięgającej do pasa, aby stopniowo przyzwyczaić organizm do nacisku wody na klatkę piersiową. W kolejnym etapie mogą stopniowo zwiększać głębokość. Żeby ćwiczenia przyniosły efekty, zalecana jest systematyczność pod okiem specjalisty.

Woda zapewnia stabilność, bezpieczeństwo, komfort a aqua aerobik to znakomita forma aktywności, która wzmacnia kondycję organizmu, a także pozwala pozbyć się niektórych dolegliwości, np. bólów kręgosłupa. W rehabilitacji aqua aerobik zalecany jest w leczeniu zerwania mięśni, ścięgien oraz podobnych urazów.